פרשת 4 הצעירות שהבריחו קוקאין לנתב"ג

כל מה שרציתם לדעת על פרשת הצעירות שהבריחו קוקאין וקטמין מברלין לנתב”ג

16.01.2023 – זה התאריך ש-4 הצעירות מפרשת הברחת הקוקאין לנתב”ג כנראה כבר לא יוכלו לשכוח לעולם. 4 הבנות שהבריחו סמים מברלין לישראל אולי ירצו לשכוח את היום הזה, ואולי הן ישתדלו להשכיח את קיומו. אבל סביר להניח שאת היום הזה ארבל מזרחי, אוראל בן חיים, עידן צאובר ולי פוני – כבר לא יוכלו לשכוח לעולם (אולי רק אם יחלו באמנזיה רטרוגרדית קשה – שזה ממילא מצב די נדיר). וזאת שכן ב-16 לינואר חייהן של 4 הצעירות שהבריחו קוקאין השתנו מקצה לקצה, מבלי אפשרות להחזיר את חייהן למצבם הקודם. ואת השלכותיו של היום הזה, הן כבר לא יוכלו לבטל לעולם. אז מה קרה שם ובמה מדובר? 

הברחת קוקאין מברלין לישראל

4 צעירות נתפסו בהברחת קוקאין וקטמין מברלין לישראל

בסוף השבוע השני של חודש ינואר, 4 הצעירות שהבריחו סמים עוד נהנו מסוף שבוע מהנה ומפנק בברלין שבגרמניה. סוף השבוע שלהן כלל הרבה שופינג בחנויות יוקרה ובחנויות של מותגים, וכך גם בילויים במסיבות סוערות ובמסעדות מפוארות. ככל הנראה, הן לא תארו לעצמן, שברגע שיחזרו לארץ, חייהן כבר לא יראו יותר אותו הדבר. נדמה שאף אחת מ-4 הצעירות לא תיארה לעצמה, שאת תחילתה של שנת 2023, הן הולכות לבלות בדרך שונה מאוד, מאיך שהן התרגלו לבלות.

ביום שני ה-16 לינואר, 4 הצעירות  מ”פרשת המזוודות הורודות” שמסעירה את הרשת, עזבו את ברלין. הן נפרדו מסוף השבוע המפנק בגרמניה, מבלי שהיה להן מושג מה מחכה להן, ברגע שינחתו בישראל. בשדה התעופה בברלין הן התפצלו: שתיים מהן עלו על טיסה אחת לישראל, והשתיים האחרות עלו על אחת מהטיסות הבאות לישראל. מה שהן לא תיארו לעצמן, באותם רגעים בשדה התעופה בברלין, זה שבפעם הבאה שהן ייפגשו – זה כבר יהיה במעצר בכלא נווה תרצה.

פרשת הצעירות שהבריחו קוקאין

איך גילו בנתב"ג על 4 הצעירות שהבריחו קוקאין וקטמין לישראל?

ארבעת החברות שהבריחו קוק וקטמין לישראל אולי חשבו שהן יצליחו לחזור הביתה כמתוכנן. בלי בעיות, בלי רעש, בלי בלאגן. בלי שיתפסו אותן על הברחת קוקאין. בלי שכל המדינה והעולם ידעו שהן שמבריחות סמים בשווי מיליונים. אבל כפי שודאי כבר שמעתם, זה ממש לא נגמר כמו שהן רצו וציפו. 

ארבעת הצעירות ניסו להבריח לפחות 15 קילו קוק וכמעט קילו של קטמין, מברלין לישראל. הסמים הוחבאו במזוודה, בכל מיני חפצים ואביזרים, כמו תכשירי טיפוח לשיער ולגוף, וכך גם באריזות של תוספי תזונה. 4 הצעירות אמנם חשבו שהצליחו להבריח את הסמים מברלין. וזאת מכיוון שהן הצליחו, על פניו, לעבור בהצלחה את הליך שיקוף המזוודות. והעלו אותן לטיסה שלהן לישראל, ללא כל בעיות או חשדות. אבל מה שהבנות לא ידעו אז – זה ששוטרים בשדה התעופה ברדנבורג שבברלין, הבחינו בסמים שהן נושאות במזוודותיהן, כבר בשלב בו הן עברו במכונות השיקוף.

אז אמנם השוטרים בשדה התעופה בברלין העלו את הבנות לטיסתן לישראל. אבל כמובן שזה לא נגמר שם. וכמובן שהם לא נתנו לבנות לחמוק מהעונש המגיע להן. אז אותם שוטרים משדה התעופה בברלין יצרו קשר עם הגורמים הרלוונטיים בישראל. וכך בעצם יחידת הבילוש 747, הפועלת בנתב”ג, קיבלה את המידע המוקדם אודות 4 החברות, מזוודותיהן, ותכולת המזוודות. וכך, כאשר ארבעת הצעירות נחתו בישראל, בלשי 747 ידעו להתביית על הבנות. הבלשים בישראל קודם כל המתינו שהבנות יאספו את המזוודות שלהן. וזאת על מנת שהבנות לא יוכלו לטעון שהמזוודות אינן שלהן. ולאחר איסוף המזוודות, המשטרה ישר תפסה את הבנות, עיכבה, ועצרה אותן.

 

פרשת המזוודות הורודות
חלק מהסמים שנתפסו במזוודות של הצעירות בבדיקה בנתב"ג (צילום: דוברות המשטרה)

רגעי המעקב ותפיסתן של הבנות

כעת, שמן של 4 הצעירות החשודות בהברחת קוק לישראל, כבר הותר לפרסום. מדובר ב-4 צעירות ישראליות בנות 22-24, שכנראה לא תיארו לעצמן, מה יקרה ביום שבו הן יעצרו. השמות של 4 הצעירות שהבריחו קוקאין לישראל הם: ארבל מזרחי (23) מתל אביב, אוראל בן חיים (24) מכפר סבא, עידן צאובר (24) מכפר סבא ולי פוני (22) מקרית גת.

אחרי שנודע ליחידה 747 בנתב”ג על תכולת המזוודות של 4 הבנות, הם עקבו אחר מסלול כניסת הבנות לארץ. משרוול המטוס, לביקורת הדרכונים, ועד איסוף המזוודות כאמור. שתי הצעירות שנחתו קודם (בטיסה הראשונה) הן אוראל בן חיים ועידן צאובר. הן נחתו בישראל בשעות הצהריים המוקדמות של אותו יום שני, ה-16 בינואר. אוראל בן חיים הייתה הראשונה לצאת משדה התעופה. ואילו עידן צאובר נעצרה על ידי בלשי המשטרה עם המזוודה הוורודה שלה. אחת מהמזוודות הורודות, ששוטרי שדה התעופה בברלין, ראו בשיקוף שיש בה סמים, והודיעו על כך ליחידה 747 בנתב”ג. אותה מזוודה ורודה, שגרמה לשוטרים ולציבור בישראל לכנות את הפרשה “פרשת המזוודות הורודות”. באותה מזוודה ורודה של עידן צאובר נמצאו קוקאין וסם הרדמה מסוג קטמין. לאחר תפיסתה, צאובר נלקחה לחקירה בנתב”ג.

אוראל בן חיים, החברה שיצאה ראשונה מהשדה בישראל , הספיקה בינתיים לנסוע עם בן זוגה לדירתו ברמת גן. כשהשוטרים הגיעו למקום, הם אמנם מצאו ברכב את המזוודה שלה. אבל כבר לא היה בתוכה דבר. השניים נלקחו לחקירה; בן הזוג של אוראל בן חיים הועבר למעצר בית, והיא הובלה לנווה תרצה. לפי הערכות המשטרה, אוראל בן חיים נפטרה מהסמים טרם הגעת השוטרים, ייתכן שבעזרת בן משפחה מסוים. אותו בן משפחה נעצר גם כן.

שתי הצעירות האחרות, לי פוני וארבל מזרחי, נחתו בשעה מאוחרת יותר. שנייה אחרי שאספו את מזוודותיהן, נעצרו על ידי בלשי המשטרה. הבלשים פשטו על מזוודותיהן, ועיכבו אותן לחקירה. בבדיקת הכבודה של עידן צאובר, ארבל מזרחי ולי פוני נמצאו בסך הכל מעט יותר מ-14 ק”ג קוקאין ו-700 גרם קטמין. הסמים, כאמור, הוחבאו בתכשירי טיפוח לגוף ולשיער, ובאריזות של תוספי מזון.

4 הבנות שהבריחו קוקאין לישראל
החיים הטובים ש-4 הצעירות התרגלו אליהם, כנראה יישארו לתמיד, רק בתוך הגלויה

המעצר של ארבעת הצעירות החשודות בהברחת הקוקאין

על פי הכתבה הזו במאקו, שפורסמה ב-26 לינואר, אסירה ותיקה בכלא נווה תרצה, ששמה האמיתי לא נחשף, מספרת שהבנות לקחו את המעצר מאוד קשה. לטענתה, “ביום הראשון שלהן בכלא הן פרצו בבכי, לא הבינו לאן הן הגיעו. בימים הראשונים הן היו בדיכאון, בקושי נגעו באוכל, רק שתו מים, קפה ותה. פתאום בלי פלאפון, בלי אינסטגרם, בלי פייסבוק, לא חופשיות ולא יכולות לעשות מה שבא להן. מנותקות מהעולם. בהתחלה הן חשבו שהן הגיעו לקייטנה, אבל אז הן חטפו את המכה של החיים. הן היו במצב רוח קשה מאוד, בטראומה. בכל זאת, פעם ראשונה בכלא. זה לקח להן כמה ימים, אבל הן הבינו שהן הולכות לאכול הרבה חרא. היינו צריכות להרגיע אותן, זה לא היה פשוט בכלל”.

על פי העדויות ודיווחים מהשטח, הצעירות מוחזקות בתא שהוא מנותק ומבודד משאר הכלא. בנוסף, שירות בתי הסוהר הצמיד לצעירות כמה אסירות ותיקות. וזאת על מנת שהאסירות הוותיקות יתמכו בבנות, וישגיחו עליהן, כדי שהצעירות לא יפגעו בעצמן. אותה אסירה ותיקה מהכתבה המאקו אומרת ש”התנאים שמחזיקים בהם עצירות הם ממילא יותר קשים מהתנאים של אסירות שמרצות עונש. אז הסוהרות מתחשבות במצב שלהן ומנסות לעזור, במיוחד בימים הראשונים בכלא, שהם הכי קשים”. כמו כן, התא שלהן כמובן מצולם ומתועד 24/7. לפי גורם בשב”ס, “האסירות התומכות לא עוצמות עין. המטרה היא שהן יסתגלו לתנאים בכלא ויעברו את השלב הראשוני הזה בשלום”.

הברחת קוקאין וקטמין לישראל

הצעירות מתחילות להודות במעשים שלהן

נשאלת השאלה האם מאז המעצר, הצעירות נשברו ודיברו?

אותה אסירה ותיקה מהכתבה במאקו, אומרת ש-“בהתחלה הן שתקו, אבל אחר כך התחילו להאשים אחת את השנייה במה שקרה”. אכן, ביום החקירה הראשון כל ארבעת הנשים הכחישו כל קשר לפרשה ולהברחת הסמים.

החוקרים בארץ החרימו לבנות את הטלפונים. על הדרך, הם חשפו קבוצת וואטסאפ משותפת של ארבעתן. ובאותה קבוצת ווצאפ החוקרים ראו הודעות שקשורות להברחת הסמים. על פי גורם בכיר במשטרה, “ההתכתבויות ביניהן עזרו לנו לשבור את רובן ולגרום להן לדבר ולהפליל אחת את השנייה. עשינו להן תרגילי חקירה שגרמו להן לספר כמעט הכל”. לטענת השוטרים והחוקרים בפרשה, הן ממש לא תמימות, הן ידעו מה הן מבריחות ותודרכו בדיוק איך להתנהל.

צאובר הייתה הראשונה שנשברה וחשפה פרטים על הפרשה בפני החוקרים. אחרי זה, היא עומתה עם השאר. 

4 נשים הבריחו סמים לישראל מברלין ינואר 2023
כבר לא שמחות כמו בתמונות בהן הן מבלות בחו"ל

"שילמו לנו כסף להבריח את הסמים לישראל"

ביום החקירה השני, עידן צאובר וחשודה נוספת מסרו את גרסאותיהן. אחת החשודות התעמתה בחדר החקירות עם שתיים אחרות ואמרה: “די להסתיר את זה. הם (השוטרים) יודעים עלינו הכל. יש לנו סרטונים, קיבלנו כסף על ההברחה, תספרו את האמת ונגמור את זה. לא ייצא לנו כלום אם נשקר”. חשודה אחרת צעקה בתגובה: “את משקרת, לא קיבלנו שום כסף, לא הברחנו שום קוקאין. אין לנו קשר לסמים”. ואילו בלדרית שכבר הודתה בהברחה השיבה לה: “אמרתי להם את כל האמת. שילמו לנו כסף להבריח את הסמים לישראל. עשינו טעות בגלל שרצינו כסף”.

אז כפי שאפשר לראות, כבר ביום החקירה השני שתיים מארבעת הנשים “נשברו”, והודו בהברחת הסמים. הן הודו שידעו שיש סמים במזוודות שלהן. והן הודו שקיבלו על כך כסף, ושנהנו ממימון של חופשות ואטרקציות בחו”ל, בתמורה לעסקת העברת הסמים במזוודותיהן. כפי שאפשר לראות, שתי הבלדריות שהודו במעשה עומתו עם השתיים האחרות. ונכון לכתיבת שורות אלה, השתיים האחרות עוד לא הודו במעשיהן, והן מכחישות את הטענות של שתי הבחורות האחרות.

“חשוב לנו להגיע לראש הרשת, לעבריין שמימן את הכל ועומד מאחורי ההברחות”, אומר גורם במשטרה. “אנחנו מתחקרים ומתשאלים את כל מי שנמצא במעגלים סביבן, עוברים על הפוסטים שלהן בפייסבוק, מנסים למצוא כל קצה חוט שיוביל לראש הרשת ולשאר המעורבים בהברחות”.

הצעירות שהבריחו קוק וקטמין לישראל

כנראה שזו לא הברחת הסמים הגדולה הראשונה שלהן

על פי הערכת החוקרים, לפחות שלוש מהבלדריות היו מעורבות בעבר במספר הברחות קוקאין גדולות. על פי החשד, כל אחת מהן קיבלה עשרות אלפי יורו תמורת כל הברחה בהן היו מעורבות. וזה עוד לא כולל מימון של חופשות בחו”ל – שגם מזה הן נהנו. מימון בתי מלון יוקרתיים, כסף לבזבוזים ולשופינג, ומימון של מסעדות יוקרה ואטרקציות. על פי המשטרה, “החשד הוא שחברי הרשת ומי שניהל אותה הכניסו לכיס עשרות מיליונים מההברחות לארץ על חשבון הבלדריות, שסיכנו את עצמן ועלולות לשבת שנים בכלא”.

על פי גורם המעורה בחקירה, מי שעומד מאחורי ההברחה הוא עבריין מוכר מאזור השרון: “מדובר באדם שמגיע ממשפחת פשע מוכרת. אם המשטרה תצליח להגיע למי שעומד בראש, היא תגלה רשת גדולה של סוחרים וייבוא סמים בשווי של מאות מיליונים. החשד הוא שהעבריין שהקים את רשת ההברחה מפעיל כבלדריות נשים צעירות ללא עבר פלילי – חיילות משוחררות, סטודנטיות, ברמניות ומלצריות – שאף אחד לא חושד בהן כשהן נוחתות בנתב”ג. אבל במקרה של הארבע האלה, רואים שזו לא הברחה ראשונה שלהן”.

הברחת קוקאין לישראל 4 נשים

כסף קל וטיולים חינם בעולם ?

ארבעת הצעירות בנות ה-20 מפרשת המזוודות הורודות עונות בדיוק לקריטריונים של ראשי רשתות הקוקאין. נשים בשנות ה-20 המוקדמות שלהן, בלי עבר פלילי. צעירות, חייכניות, וכאלה שאוהבות בילויים ואת החיים הטובים. מבחינת מי שעומד מאחורי ההברחה, הן מתאימות בול למשימה. 4 הבנות שהבריחו קוקאין לישראל בפרשת המזוודות הורודות כנראה לא סתם “נפלו” ונקלעו לגיהנום הזה שבו הן מצאו את עצמן. ארבעתן אוהבות מסיבות ובילויים, ולא פעם השתמשו בסמים שונים. והכוונה היא ממש לא רק לכמה שאכטות של ירוק או חום. אז האם יכול להיות אולי, שזה היה אחד מהטריגרים המשמעותיים, שהביא אותן לאן שהביא אותן?

אוראל בן חיים

אם תציצו באינסטגרם של אוראל בן חיים, תראו שהיא אוהבת לבלות קבוע במסיבות טבע. כך שההערכה היא שהיא לוקחת סמים קשים כמו אמ-די, אל-אס-די או קוקאין, באופן קבוע, במשך שנים.

לי פוני

ואילו לי פוני מקריית גת, שלפני שנתיים סיימה שירות בחיל הים, היא כבר דור שני לבליינות. אביה, ששמו יעקב, הוא אדם מוכר בסצנת המסיבות. לעיתים כיחצ”ן ולעיתים גם כמפיק. מקורבת ללי פוני מספרת ש”לי ואבא שלה הלכו ביחד למסיבות טרנס”. כך שברור שגם לי פוני עושה סמים קשים. אפילו עם אבא שלה, מסתבר.

ארבל מזרחי

וארבל מזרחי, יש לה עסק של תכשיטים בשם R-bell. ומה עוד היא מוכרת בעסק התכשיטים שלה? כפיות מעוצבות להסנפת קוקאין. כן, כן! יש, או היה, למותג שלה קולקציה שלמה בשם spoons – כפיות המיועדות להסנפת קוק. כך שסביר להניח שגם ארבל מזרחי, כמובן, חובבת של סמים קשים, כמו שתי חברותיה, לי פוני ואוראל בן חיים.

כך שכאשר אותו גורם שעומד מאחורי ההברחה הציע להן מימון של חופשות מפנקות מעבר לים, וגם כסף קל ומהיר, תמורת זה שפשוט “יטוסו עם מזוודה” – זה בטח נשמע להן כמו חלום שמתגשם. כסף מזומן. הרבה כסף מזומן יותר נכון. וגם מימון מלא של טיולים מסביב לעולם. מי לא היה רוצה את זה? כנראה שכולנו היינו מוכנים ליהנות מכך. אבל האם כולנו היינו מוכנים להסתכן כל כך בשביל זה? ברור שלא. אבל 4 הנשים שהבריחו סמים לישראל – שקראתי להן בכתבה לא פעם 4 הבנות, כי הן צעירות כל כך – היו מוכנות להסתכן בשביל כל זה. וברור שהן נשים ולא בנות כבר ממזמן. ולכן, ברור גם שהן ידעו מה הן עושות. ועל פי גורם בכיר במשטרה, “הן לא טיפשות. הן ידעו בדיוק לאן הן נכנסו”.

לי פוני, ארבל מזרחי, אוראל בן חיים ועידן צאובר

חשבו שלא ייתפסו לעולם

ב-20 לינואר המשטרה החרימה מכונית אאודי Q3 ששוויה כ-100 אלף שקל, שהייתה ברשות מזרחי. המכונית לא רשומה אמנם על שמה של ארבל מזרחי, אלא על שם אמה, אך עדיין זה חשוד כמובן. קצין משטרה המעורב בחקירה אומר, “נבדוק כל שקל שהבנות קיבלו או הוציאו. כל הכנסה לא חוקית וללא הסבר – נחרים. ובמידת הצורך נעקל חשבונות ורכוש”.

במשטרה מאמינים שהחשודות הפקידו כספים שקיבלו בהעברות קודמות בתוכניות חיסכון ובחשבונות בנק, ושקנו רכוש שנרשם על שמות בני המשפחה. “אנחנו בודקים את חשבונות הבנק שלהן ושל קרובים שלהן כדי לראות אם בוצעו הלבנות הון. נלקחו תדפיסי חשבונות בנק וכרטיסי אשראי שלוש שנים לאחור, ונבדקות הוצאות על בילויים, בגדים ובתי מלון בארץ ובעולם”, מפרט גורם במשטרה.

חברות קרובות ובני משפחה של החשודות התבקשו בימים האחרונים למסור עדויות על אורח חייהן ולחשוף כל פרט הנוגע לחופשות שלהן בחו”ל. “הן בזבזו הרבה מאוד כסף שלהערכתנו קיבלו תמורת הברחת קוקאין וקטמין, שנחשבים לסמים יקרים ומבוקשים מאוד בארץ. לדעתי היה להן ביטחון מופרז למדי שהן לא ייתפסו לעולם”, אומר קצין משטרה. “היו בלדריות במצב דומה שריצו בין שלוש לחמש שנות מאסר בפועל. הן יכולות להבין מזה מה מחכה להן”.

גורם במשטרה מעריך שעד סוף ינואר או תחילת פברואר 2023 תוגש הצהרת תובע לבית המשפט. אחר כך, פרקליטות מחוז מרכז, שמלווה את התיק, תגיש כתב אישום לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד בגין עבירה של ייבוא סמים מסוכנים לישראל. ובמידה ו-4 הנשים יורשעו, עונשיהן עשויים להיות בין שנתיים לשבע שנות מאסר בפועל. תלוי במידת שיתוף הפעולה שלהן עם חוקרי המשטרה.

לי פוני, ארבל מזרחי, אוראל בן חיים ועידן צאובר
הרכב שהוחרם מאחת החשודות (צילום: דוברות המשטרה)

אז מה למדנו מזה?

מה למדנו מכל זה? כולנו יודעים שחופשות בחו”ל וכסף קל זה כיף. אבל מהסיפור הזה למדנו, אם עוד לא ידענו קודם, שלא שווה להסתכן בהברחת סמים, בשביל כמה עשרות אלפי דולרים, ובשביל כמה חופשות מפנקות.

לסיכום, להלן 2 דברים אירוניים שמצאתי בעת בכתיבת הכתבה הנוכחית, על 4 הצעירות שהבריחו סמים מברלין לישראל מפרשת המזוודות הורודות.

הראשון הוא הסטטוס ב-bio באינסטגרם של אוראל בן חיים.
“אם התבונה נרדמת, הדמיון גובר ומוביל לשגעון”.
נשמע כמו תיאור די מדויק לסיפור חייה, שמקבל עכשיו תפנית משמעותית מאי פעם.
אכן נראה שהתבונה שלה ושל חברותיה נרדמה. הדמיון כמובן גבר, בין היתר בעזרת ההצעה המפתה שהציעו להן, ושהן לקחו וקיבלו. וגם השיגעון תורו הגיע כמובן. השיגעון האמיתי החל בעבורן, ולא ידוע כרגע, מתי הוא יגמר, אם בכלל. כרגע, הפוטנציאל שלהן לשיגעון למעשה רק יגבר, עם הסיוט הזה שהן הכניסו את עצמן אליו.

והדבר האירוני השני זה הפוסט בפייסבוק של עידן צאובר משנת 2020. צאובר הביעה התנגדות לשחרורה של נעמה יששכר, שנעצרה ברוסיה ב-2020 על החזקת 9.5 גרם חשיש. “עם כל הכבוד נעמה, צר לי עלייך ועל מצבך. אבל יחד עם זאת, את עברת על החוק במדינה זרה. תישאי בתוצאות של מעשייך. מדינה שלמה לא צריכה לוותר על חלקים בשביל להחזיר אותך הביתה. אין ספק שהייתי רוצה לראות אותך בבית, אבל לא בדרך הזאת.”

שני הדברים האירוניים האלה, נראים כמו דרך טובה ומתאימה, כדי לסיים כתבה מורכבת ומעניינת כמו זו. 

תגובה (1)

  1. אריק says:

    אוראל בן חיים זה המוח בכל הסיפור. ארבל מזרחי רכזה את הכל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים שאולי תאהבי ...

רוצה ללמוד איך ליצור סטוריז מושלמים לאינסטגרם?

קורס עיצוב סטוריז באינסטגרם

תזיני את המייל שלך וקבלי קורס עיצוב סטוריז לאינסטגרם בחינם!