קמטים

כל מה שחשוב לדעת על קמטוטים על עור הפנים והגוף בפוסט הבא

מחפשת מידע על קמטים – כמו מה זה, למה זה קורה, סוגי קמטוטים על עור הפנים והגוף, או איך אפשר לשמור על העור מוצק, מורם, וחלק מקמטים? כל התשובות בהמשך.

מהם קמטים

קמטים כשמם כן הם – אלו קמטוטים בעור הפנים והגוף, אשר לרוב נלווים למראה עור מדולדל, עייף ונפול יותר. הם מופיעים על עור הפנים והגוף, והם נהיים בולטים ורבים יותר עם העלייה בגיל. מדובר למעשה בחלק בלתי נפרד מהזדקנות העור והגוף – שאלו תהליכים בלתי נמנעים המתרחשים עם ההתבגרות. 

סוגי קמטים

למה מופיעים קמטים

כאמור, קמטים על העור מופיעים כתוצאה מהליך ההזדקנות הבלתי נמנע. בנוסף, ישנם גורמים נוספים שיכולים להאיץ את תהליך הזדקנות העור ואת הופעתם של הקמטוטים על העור, והם:
1. חשיפה לקרינת השמש (במיוחד ללא מקדם הגנה).
2. עישון סיגריות או עישון בכלל.
3. חשיפה לגורמי זיהום אוויר, כמו גזים שנפלטים ממכוניות או ממפעלים.
4. תזונה דלה, לא מגוונת או לא עשירה מספיק בסיבים תזונתיים ובכל אבות המזון.
5. שתיית מים בכמות שאינה מספקת.
6. חוסר שימוש בקרמים, או שימוש בתכשירי טיפוח שאינם מתאימים לעור.
7. עשיית מקלחת או שטיפת הפנים במים חמים שמייבשים את העור.
8. טראומה או צער רב שנחווה במהלך החיים, יכולים גם הם להגביר את כמות הקמטוטים המופיעים, ולגרום להם להופיע מוקדם יותר.
ועוד.

קמטוטים על העור וזקנה

סוגי קמטים נפוצים

קמטי הבעה

קמטי הבעה נקראים כך משום שלרוב רואים אותם רק כאשר עושים הבעות פנים מסוימות. למשל, אם אתן רואות שמופיעים לכם קמטוטים מצידי העיניים כאשר אתן מחייכות – אלו נקראים קמטי הבעה. קמטי ההבעה נקראים גם קמטים דינמיים – כלומר, משתנים בהתאם להבעות הפנים. כמו במקרה שאם אתן עושות “פוקר-פייס” , לא רואים אותם. אבל אם אתן מחייכות או עושות הבעת פנים אחרת, אז הם גלויים ונראים לעין. קמטי ההבעה יופיעו בדרך כלל בצידי העיניים או בצידי האף והפה. אשר אלו האזורים שלרוב את השרירים שלהם אנחנו מזיזים הכי הרבה בעת “עשיית הבעות פנים”.

קמטים קבועים

קמטים קבועים נקראים גם “קמטי שרירים”, והם נוצרים בעקבות השפעותיו של כוח הכבידה. לרוב נראה אותם על הצוואר, על הסנטר או בצידי הפה והאף (קמט אחד עמוק בכל צד). ולרוב, יתלווה לכך עור רפוי וצונח כלפי מטה.

קמטים במצח

עוד סוג נפוץ מאוד של קמטוטים על העור, הוא כמובן קמטים במצח. קמטוטים אלו נוצרים בעיקר עקב הבעות פנים שאנו עושים בעת כעס או חשיבה. הם יכולים להיות קמטי הבעה אשר מופיעים רק בהבעות פנים מסוימות. אך לרוב הם הופכים די מהר לקמטים קבועים. למעשה, מכיוון שהמצח הוא בעל השטח הכי גדול על פנינו, ובגלל שאנו מזיזים את שריריו לא מעט במהלך היום-יום, לרוב נראה את הקמטים באזור זה צצים ראשונים.

קמטים על הידיים

חוץ מקמטים על עור הפנים, הקמטוטים מופיעים כמובן גם במקומות אחרים על עורנו – כמו על הידיים. מדובר בסוג קמט די נפוץ, גם בקרב גברים וגם בקרב נשים. והוא לרוב יופיע מוקדם יותר בקרב אנשים שנחשפו הרבה לשמש במהלך חייהם. במיוחד אם מדובר בחשיפה לשמש מבלי להשתמש במקדם הגנה.

קמטים על החזה

ואם כבר דיברנו על קמטי עור הגוף, כדאי להזכיר גם קמטים על החזה. החזה של האישה לרוב נוטה ליפול כלפי מטה עם השנים, עקב כוח הכבידה. וכמו קמטים קבועים שנוצרים עקב כוח הכבידה, כמו קמטים בסנטר, בצוואר או בצידי הפה, כך גם על החזה הנשי. יש לציין שאם יש לך חזה בינוני-גדול, כנראה שחוץ מקמטוטים על החזה, העור באזור גם יהיה מדולדל במיוחד ודק יותר עם השנים, וזאת עקב המשקל של החזה.

קמטים

איך להעלים או למנוע קמטים

להלן 10 דרכים למניעה או לעיכוב של הופעת הקמטוטים על עור הפנים והגוף.

1. הגנה על העור מפני השמש

קודם כל, אם את רוצה למנוע או להפחית את הופעתם של הקמטוטים על העור, חשוב שתקפידי על הגנת העור מפני השמש. שזה כולל שימוש בקרם הגנה, וחידוש שלו בעת שהייה ארוכת זמן בשמש. וכן חבישת כובע, ולבישת בגדים ארוכים יחסית – בכל פעם שאת נחשפת לשמש.

2. מוצרי טיפוח עם מרכיבים פעילים

בנוסף, כדאי שתשתמשי בתכשירי טיפוח עם מרכיבים פעילים שחשובים לשגרת אנטי אייג’ינג. כמו ויטמין סי, רטינול, חומצה גליקולית, או חומצה היאלורונית. בין אם מדובר בתרחיצים לפנים, בקרמים, בסרומים או במסכות לפנים. ובכל הנוגע לקרמים עם חומצה היאלורונית, העדיפי לקנות קרמים עם חומצה היאלורונית במשקל מולקולרי נמוך, אשר ידועה כנספגת טוב יותר אל תוך העור. קרמים כאלו נחשבים לבעלי השפעות משמעותיות יותר על העור. לחברת ד”ר עור, למשל, יש קרם חומצה היאלורונית במשקל מולקולרי נמוך (אם כי הוא לא זול במיוחד).

3. דיקור סיני לטיפול בקמטים

דיקור סיני הוכח כיעיל להאטת הופעתם של הקמטים בעור, למיצוק העור, ולשיפור מראה העור. אמנם מדובר בשיטה קצת פולשנית, ואולי מעט מאיימת. אבל אין ספק שהיא מסוגלת להביא לשיפור קל במצב הקמטוטים על עור הפנים והגוף. ולכן, אם את רוצה להפחית את הקמטים או למנוע אותם, בהחלט מדובר בשיטה שכדאי לך לנסות.

4. תרגילים ועיסויים למניעת קמטים

תרגילי פנים ועיסויים בפנים יכולים לעזור למניעת הופעתם של קמטים חדשים על העור. לרוב, עיסויים אלו יכללו שימוש בשמנים שונים, כמו שמן זית. ובנוסף, כדאי שתדעי שבדרך כלל, התוצאות שתראי מכך יהיו מועטות ועדינות, גם אם תתמידי בכך. ולכן, אמנם שווה לנסות זאת (כי מה שלא מזיק יכול רק לעזור). אבל אל תצפי לכך שזה יוביל לתוצאות משמעותיות.

עור צעיר וחלק

איך לשמור על עור צעיר וחלק – המשך

5. זריקות חומצה היאלורונית

עוד דרך מעולה להפחתת ומניעת קמטים היא כמובן להזריק חומצה היאלורונית. בהקשר זה, כדאי שתדעי שמחקרים בנושא מוכיחים שככל שמתחילים מוקדם יותר עם זריקות החומצה ההיאלורונית, כך התוצאות של מניעת הקמטים והעלמתם יהיו משמעותיות ואיכותיות יותר. כלומר, ככל שתתחילי להזריק בגיל צעיר יותר, כך תראי מזה תוצאות טובות יותר, וניתן יהיה לעכב יותר את הופעתם של הקמטוטים. ולכן, אם זו הדרך שבחרת, מומלץ להתחיל איתה כבר בסביבות גיל 30.

6. אימוץ אורח חיים והימנעות מעישון

בנוסף, אם את רוצה למנוע את הופעת הקמטוטים על העור, כדאי לך לאמץ אורח חיים בריא יותר. שזה אומר להפחית או להפסיק עם עישון הסיגריות – אשר גורם להופעת קמטי עישון מסביב לשפתיים, אשר נוצרים בעת כיווץ השפתיים סביב הסיגריה. ובנוסף, זה אומר לא לגור מול מפעל תעשייתי שמזהם את האוויר, לעשות פעילות ספורטיבית באופן קבוע, ולהימנע מלחצים או דאגות.

7. נטילת תוספי תזונה מתאימים

דרך טובה נוספת לצמצום הופעת הקמטים היא ליטול תוספי תזונה שיכולים לתרום לשגרת טיפוח מסוג אנטי אייג’ינג. כמו תוסף תזונה קולגן, ויטמין סי, וחומצה היאלורונית. זה מאפשר לך להחזיר את הגמישות לעור, למצק את העור, ולשמור עליו חלק יותר לאורך זמן.

עור חלק ובריא

איך לשמור על עור פנים צעיר וחלק מקמטים

8. שתיית מים

וכמובן שאי אפשר לדבר על שיטות למניעת קמטים, מבלי לדבר על שתיית מים. אז כדאי שתדעי שחוץ מקרמים, זריקות חומצה היאלורונית וטיפולים אחרים, גם שתיית מים היא דרך מעולה כדי לעכב את הופעת הקמטוטים על העור. כן, כן, המוצר הזול מכולם יכול להשפיע על העור לא פחות מקרמים במאות שקלים. (למרות שיש מחקרים שטוענים כי למים אין שום השפעה על העור. אלא אם כן מדובר בהתייבשות קיצונית). לכן, אם חשוב לך שעורך יראה בריא, צעיר וחלק, כדאי שתקפידי לשתות מספיק מים. כמה לשתות? כ-2 ליטרים ביום, למשל, יכולים לעזור בעיכוב קל של הופעת הקמטוטים.

9. הרכיבי משקפי ראייה

במידה ויש לך בעיית ראיה ואת לא שמה משקפיים או עדשות, אז זה גורם לך לכווץ את העיניים, בשביל לראות חד וטוב יותר. כיווץ זה של העיניים באופן מתמיד מפעיל יתר על המידה את השרירים באזור העיניים. מה שמוביל כמובן להופעתם של קמטוטים באזור זה. ולכן, אם יש לך בעיית ראייה (אפילו קלה), פשוט הרכיבי משקפיים או תשימי עדשות.

10. תאכלי פירות, ירקות, סויה ודגים (ובעיקר סלמון)

אם את רוצה להחליק את העור ולשמור עליו מוצק ויפה יותר לאורך זמן, תאכלי ירקות, פירות, סויה, ודגים. סויה היא חלבון ממקור צמחי, שמעכב הזדקנות. ירקות ופירות מכילים נוגדי חמצון שנלחמים ברדיקלים חופשיים מזיקים. ובסלמון יש המון חלבון למניעת עור רופף.

עד כאן לפוסט זה 🙂 

ואם את כבר כאן, אולי תתענייני גם בפוסטים הבאים:
איך לשמור על העור צעיר וחלק מקמטים
איך לשמור על עור הפנים בקיץ
לחות והזנה של העור – למה זה כל כך חשוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים שאולי תאהבי ...

רוצה ללמוד איך ליצור סטוריז מושלמים לאינסטגרם?

קורס עיצוב סטוריז באינסטגרם

תזיני את המייל שלך וקבלי קורס עיצוב סטוריז לאינסטגרם בחינם!